Yardıma mı ihtiyacınız var? 

Cutu'yu tasarlamak son derece kolay ve eğlencelidir.

Sistem çok kolay ve anlaşılırdır.

İnternet sitemizde sizin için gerekli tüm bilgileri detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık.

Tüm montaj şemaları ve gerekli bilgiler tarafınıza gönderilecek.

Yine de soracağınız bazı sorular olursa sizin için buradayız ve kafanıza takılan tüm sorularınıza cevap vermekten mutluluk duyarız.

  • Daha fazla servise mi ihtiyacınız var?
  • Planlamak için yardıma mı ihtiyacınız var?
  • Profesyonel planlama servisimizi kullanmaktan ve bizi aramaktan çekinmeyin.
  • Soru sorabilirsiniz, danışabilrsiniz, destek alabilirsiniz

İsterseniz 0850 532 8876 no lu telefondan veya info@arastadesign.com mail adresimizden bize yazabilirsiniz.

S
ı
k

S
o
r
u
l
a
n

S
o
r
u
l
a
r

Ürünleri nasıl satın alabilirim?

Ürünleri sadece internet üzerinden satın alabilirsiniz.

Ödemeyi nasıl yapabilirim?

Ödemenizi havale, eft veya kredi kartı ile yapabilirsiniz.

Ürünlerin gönderimini nasıl yapıyorsunuz?

Ürünlerin gönderimini tüm Türkiye'ye kargo firmaları aracılığı ile yapıyoruz. Kargo firması satın aldığınız ürünleri tarafımızdan kesilen sevk irsaliyeli fatura ile adresinize teslim eder. Ürünlerinizi kargo firmasına teslim ettiğimizde, tarafınıza Arasta Design tarafından bir bilgilendirme maili gönderilir. Bu maille birlikte size gönderdiğimiz takip numarası ile ürünlerinizin takibini yapabilirsiniz. Ayrıca kargo firması da ürünlerinizin teslim tarihi ile ilgili sizi mail ve sms yoluyla bilgilendirir.
Kargo firmalarının adrese teslim yapamadığı köy ve beldelerde ise sipariş, alıcının adresine en yakın kargo şubesine “Telefon İhbarlı” olarak gönderilmektedir. Sipariş, kargo şubesine geldiğinde alıcı telefonla aranarak haberdar edilir. Bu durumda alıcının, siparişi kargo şubesinden alması gerekmektedir.
Adrese teslim yapılamayan köy ve beldeler dışında, Türkiye genelinde adalara teslimatlar ancak kargo firmalarının geçerli kısıtlamaları çerçevesinde yapılabilmektedir. Ürünlerinizin büyüklüğüne göre kargo firmaları adrese teslim veya telefon ihbarlı şubeden teslim alabilmektedir. Siparişinizi oluşturduktan sonra SMS ile tarafınıza iletilecek olan kargo firması adı ve takip numarası ile siparişinizi takip edebilirsiniz.

Kargomu teslim alırken nelere dikkat etmem gerekir? *** ÖNEMLİ***

Kargonuzu teslim alırken kontrol etmeniz büyük önem taşımaktadır. Kolilerin dışında hasar, eziklik, yırtılma, ıslaklık gibi durumlar tespit ederseniz, ürünlerinizi mutlaka kargo firması yetkilisinin önünde kontrol ediniz. Ürünlerin hasar görmesi durumunda, ürünleri teslim almayarak, kargo yetkilisine mutlaka hasar tespit tutanağı tutturulmalı ve bizi konuyla ilgili bilgilendirmelisiniz.

Siparişlerim ulaştığında adreste değilsem ne olur?

Belirtilen adreste bulunmamanız durumunda, 3 gün içerisinde kargonuzu adresinize en yakın şubeden teslim alabilirsiniz. 3 gün içerisinde teslim alınmayan ürünler tarafımıza iade edilir.

Kargo için ücret ödemem gerekiyor mu?

Kargo bedeli, aldığınız ürünlerin toplam tutarı 250 tl nin altında ise standart ücretimiz olan 13 tl olup, aldığınız ürünlerin toplam tutarı 250 tl ve üzeri ise kargo bedeli ödemezsiniz.

Ürünlerin kurulumunu kim yapıyor?

Ürünlerin kurulumunu çok pratik bir şekilde siz yapıyorsunuz. Böylece ekstra montaj bedeli ödemek zorunda kalmıyorsunuz.
Sistem çok kolay ve anlaşılırdır. İnternet sitemizde sizin için gerekli tüm bilgileri detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık. Zaten tüm montaj şemaları ve gerekli tüm bilgiler ürünler ile birlikte tarafınıza gönderilecek. Açıklayıcı ve detaylı montaj şemaları yardımıyla ürününüzün kurulumunu çok kolay bir şekilde yapacağınızdan emin olun. Bize güvenin!
Fakat yine de yardıma ihtiyacınız olabilir. Sizin için buradayız ve kafanıza takılan tüm sorularınıza cevap vermekten mutluluk duyarız. Bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Satın aldığım ürünler ne kadar sürede teslim edilir?

Sipariş ettiğiniz ürünler en fazla 7 iş günü içerisinde teslim edilir.

İşler planladığım gibi gitmedi, satın aldığım ürünleri iade edebilir miyim?

Herhangi bir nedenle ürünleri iade etmek istediğinizde ilk yapmanız gereken , ürünleri teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde bize talebinizi '' İade taleplerim'' bölümünde bulunan formu eksiksiz doldurarak bildirmektir. İade talebiniz bize ulaştıktan sonra, 2 iş günü içerisinde Arasta Design tarafından size geri dönüş sağlanır.
Ürünü orjinal ambalajında ve faturasıyla birlikte, üzerindeki iade bölümü doldurulmuş ve ıslak imzalı olarak göndermeniz gerekmektedir.
Anlaşmalı olduğumuz kargo firması (Yurtiçi Kargo) ile , ürünleri ücretsiz bir şekilde tarafımıza geri gönderebilirsiniz veya kargo bedelini karşılamak suretiyle sizin tercih ettiğiniz bir kargo firması ile de gönderebilirsiniz.
*** Firma adına düzenlenen faturalı satışların iade işlemleri için mutlaka iade faturası düzenlenmesi gerekmektedir.
Ürünlerin bize ulaşmasından itibaren 14 gün içinde, ödeme yaptığınız yol ile iade işlemi yapılır.

Genel İade Koşulları

1. İadeler mutlaka orjinal kutu ve ambalajıyla birlikte yapılmalıdır.
2. Orjinal kutusu/ambalajı bozulmuş, eksik, hasarlı ve tekrar kullanılabilirlik özelliğini kaybetmiş ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir. 3. İade etmek istediğiniz ürün ile birlikte orjinal fatura, üzerindeki iade bölümü eksiksiz doldurulmuş ve ıslak imzalı olarak tarafımıza gönderilmelidir.
4. İade etmek istediğiniz ürünlerin geri alım planlamasını sizin için yapabiliriz. Bizim aracılığımız ile anlaşmalı olduğumuz kargo firmalarınca taşınan ürünler için sizden kargo bedeli talep etmeyiz. Lütfen konuyla ilgili bize ulaşınız ve ürünlerin geri alımını bizim aracılığımızla yapınız. Aksi halde kargo firması sizden ücret talep edecektir.
5. Montaj yapıldıktan sonra iade kabul edilmemektedir.

Garanti koşulları nelerdir?

* Tüm ürünlerimiz 2 yıl boyunca Arasta Design garantisi altındadır.
* Gelen ürünün herhangi bir parçasında (kulp, kapak, ayak, çekmece ...) üretimden kaynaklanan sorunlarda hatalı parçanın ücretsiz olarak değişimi yapılır.
* Kargo veya üretim hatası ile ilgili bir sorun ile karşılaştığınızda, hiç vakit kaybetmeden ürün ile ilgili sorunu belgelemenizi rica ederiz. Cep telefonunuzla çekeceğiniz bir kaç kare fotoğraf bizim için çok önemlidir. Bu sayede nakliyat ve üretim ekipleriyle konuyu netleştirmemiz daha kolay olacaktır.

*Ürünlerin garanti kapsamında olması için;

1. Garantinin geçerli olması için, ürünlerin montaj klavuzuna uygun şekilde kurulmuş olması gerekmektedir.
2. Kullanım hatalarından kaynaklanan hasarlar, garanti kapsamı dışındadır.
3. Garanti süresi, malın teslim tarihinden ,itibaren geçerlidir. Garanti şartlarından faydalanabilmek için, satışı yapılan ürünlerin orjinal faturası ibraz edilmelidir.